Łokieć tenisisty – jak można zmniejszyć ból?
Bardzo często diagnozowaną przypadłością jest tzw. łokieć tenisisty. Uraz ten powstaje na skutek przeciążenia stawu łokciowego, o który wcale nietrudno. Dolegliwość ta może dotknąć każdego, kto zbyt intensywnie używa w swojej pracy nadgarstków, nosi ciężkie przedmioty, długo pisze przy komputerze, szyje, gra w tenisa lub ping – ponga.
Kontuzja łokcia nie jest groźna, ale dokuczliwy ból utrudnia życie. Przy podejmowaniu prostych czynności daje się we znaki uniemożliwiając ich wykonanie. W pierwszym odruchu zaczynamy instynktownie chronić obolałą rękę znajdując jej najwygodniejszą pozycję i pozwalając odpocząć. Stosujemy domowe sposoby na uśmierzenie bólu, robimy więc okłady z lodu, zakładamy opaskę uciskową lub ochraniacz na staw łokciowy, czasami nawet próbujemy okładów z kapusty.
Wszystkie te zabiegi nie zwalniają nas jednak od wizyty u lekarza, który zleci na pewno konkretne specjalistyczne zabiegi i przepisze leki przeciwzapalne i zmniejszające bolesność. Leczenie naszego urazu powinno się zacząć od ćwiczeń nadgarstka, które po wyuczeniu będziemy mogli robić sami w domu. Warto również skorzystać z terapii manualnej, bo profesjonalnie wykonany masaż również pomaga, oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. Dobre efekty przynosi działanie ultradźwięków na chore miejsce, stosowanie krioterapii oraz jonoforezy.
Zdarzają się przypadki, że w celu odciążenia zakłada się na staw łokciowy ortezę lub gips, a bardzo skomplikowane stany kończą się operacją.